Sport

⚽️ Këshillat e legjendës botërore të futbollit për Kosovën

14:39 | 19 June 2017 | Autori: Infokusi

Ka dëgjuar për Kosovën. Madje është i gatshëm të vijë nga Brazili në Prishtinë për të na dhënë këshilla se si ta zhvillojmë futbollin në vendin tonë. Thotë se nëse kosovarët duan, atëherë është i gatshëm t’ua bëjë edhe një akademi allabraziliane.

Ose disa të rinj kosovarë mund t’i dërgojë në klube braziliane për të ushtruar. Kampioni botëror me Brazilin, shoku i Peles dhe mesfushori i krahut të majtë më i mirë në histori të futbollit, Jonas Eduardo Americo, i njohur si legjendari Edu, ka folur për gazetën “Zëri”.

Kosova po i bën ende hapat e parë pas pranimit në UEFA dhe FIFA dhe vendi ynë ka nevojë më shumë se çdokush tjetër për këshilla dhe për të mësuar nga të tjerët.

E njëri prej atyre që është i gatshëm të ndihmojë dhe t’i tregojë të gjitha ato që i di, për vendin tonë, është edhe legjenda braziliane, Jonas Eduardo Américo, i njohur në botë si Edu.

Edu thotë se falë mikut të tij dhe menaxherit të njohur brazilian, Joe Borbely, i cili javë më parë qëndroi në Kosovë, e ka kuptuar më shumë për vendin tonë, për të cilin në të kaluarën as që ia kishte idenë se ku gjendet.

“Vetëm së fundmi kam dëgjuar për Kosovën nga miku im special dhe menaxheri personal, Joe Borbély, i cili e ka vizituar Kosovën dhe Shqipërinë, për t’i bërë disa lidhje për projekte të futbollit për të ardhmen. Por, gjatë karrierës time kam luajtur kundër ish-Jugosllavisë dhe e di se historia në Ballkan është mjaft e komplikuar për ta kuptuar ne brazilianët. E di se legjenda kosovare, Fadil Vokrri, ka luajtur për klubet e njohura Partizan dhe Fenerbahçe, ndërsa tash është president i FFK-së. Njerëz të tillë mund ta ndihmojnë shumë futbollin në vendin tuaj nga pozitat e tyre”, thotë fillimisht 67-vjeçari.

Ai madje shprehet i gatshëm ta vizitojë vendin tonë për t’i shpalosur ato që di.

“Jam gjithmonë i hapur për sfida të reja dhe me kënaqësi do ta vizitoja Kosovën nëse marr ndonjë ftesë ose nëse do të mund ta realizoja ndonjë projekt promocional apo ndonjë akademi braziliane të futbollit për fëmijë dhe të rinj. Unë punoj me akademi në Brazil dhe në të kaluarën kam ndihmuar me këshilla lojtarë të mëdhenj si Robinho, Neymar dhe shumë të tjerë. Është mjaft e rëndësishme për klubet që ta kenë një akademi të mirë me trajnerë të mirë dhe me staf metodik”, shprehet ai.

Sipas tij, në jetë është mjaft e rëndësishme të shkosh përpara dhe të mos shikosh prapa.

“Dje ishte histori dhe nesër është e ardhme, vetëm kjo ka rëndësi. E njëjta gjë është edhe në futboll. Njerëzit e mëdhenj krijojnë gjëra të mëdha. Fokusohuni në gjëra pozitive, mendoni dhe punoni pozitivisht dhe rezultati i mirë do të arrijë. Ju uroj të gjitha të mirat Kosovë. Faleminderit”, përfundoi Edu.

Etiketa:

Të tjera