Rozë

12 filmat që do të mbajnë vëmendjen tuaj deri në fund

16:08 | 17 July 2017

Nganjëherë ne duam që të shikojnë një film që do të na absorbojë plotësisht. Një film që do të na bëjë të harrojmë për çdo gjë dhe të qendrojme para tv me vemendje te madhe të ulen ngjitur në karrige gjate kohëzgjatjes.

Infokusi.com ofron një përzgjedhje të filmave pikërisht të tillë: komedi të pazakonta, thrillere te tensionuara dhe drama që janë të garantuara për të bërë ju ndjeni për përsonazhet kryesore

Perfect Strangers (2015)

Një grup shokësh vendosin për të luajtur një lojë te pazakontë: secili prej tyre premton të përdorin përherë telefonin e tyre në mikrofon dhe të lexojnë gjithmonë mesazhet me zë të lartë. Megjithatë, ata shpejt e shohin se duke respektuar rregullat e lojës nuk është një detyrë e lehtë.

Ky film Italian ka te bëjë me rolin e madh që kanë smartphonë në jeten tonë dhe merr një vështrim në të gjitha ato gjëra personale që ne I besojmë ketyr  paisjeve.

The Call (2013)

Një grua e re është rrëmbyer nga një maniak që vazhdon duke e mbyllur atë në bagazhin e makinës së tij. Shansi i saj i vetëm për shpëtim – një telefon celular me një bateri gati të vdekur, të cilën ajo përdor për të thirr një operator 911. A do të mund specialisti i sherbimeve emergjente të jetë në gjendje për të gjetur te çmendurin dhe për të shpëtuar vajzën para se te behet tepër vonë?

Seven Psychopaths (2012)

Një komedi/krimi në lidhje me një shkrimtar që punon në një skenar për një film rreth shtatë psikopatëve. Ai e merr frymëzimin nga njerëzit që takon në udhëtimin e tij, secili prej tyre me një histori absurde të jetës për të treguar. Kur shokët e tij i ri jokonformist vendosën për të rrëmbyer qenin e shefit lokal Mob-së, heroi ynë aksidentalisht kapet në procedurë.

The Lives of Others (2006)

Berlin Lindor, 1986. Një specialist përgjimi është urdhëruar për të kryer mbikëqyrjen e një shkrimtar të famshëm dhe të dashurën e tij. Me kalimin e kohës, ai absorbohet nga jeta e tij që bën. Kjo e bën atë të fillojë të dyshojë në sistemin depersonalizues që ai shërben.

Red Eye (2005)

Dy të huaj. Një mundësi e takimit në aeroport. Një simpati reciproke … Sot, Fluturimi 1019 do të arrijë në kohë. Por a do të mbijetojnë të gjithë pasagjerët e tij udhëtimin? Lisa Reisert kishte gjithmonë frikë nga fluturimi. Megjithatë, fobia e saj nuk është asgjë në krahasim me përvojën e hidhur që ajo është gati të përballet.

Burning Bright (2010)

Një grua e re dhe vëllai i saj me autizëm e gjejnë veten të shkëputur nga bota e jashtme gjatë një stuhie. Por makthi i vërtetë fillon kur një tigër shpëton nga cirku lokal dhe zgjedh shtëpinë e tyre "si një strehim nga elementet.

Inside Man (2006)

Persona të armatosur kapin një bankë në New York City. Ata fikin kamerat e vëzhgimit duke e bërë të vështirë për policinë për të kapur situatën menjëherë. Kriminelët veprojnë sipas një plani të çuditshëm: ata injorojnë kasafortat e parave të bankës. Jo vetëm që ata të bëjnë të gjithe pengjet te dorëzojne sendet e tyre personale por ata gjithashtu vazhdimisht "riorganizojne" të burgosurit duke i zhvendosur ata nga një dhomë në tjetrën, ndërsa sytë I kanë te lidhur.

Misery (1990)

Një shkrimtar i njohur rrëzohet me makinën e tij në një stuhi dëbore. Ai është shpetohet nga një infermiere e quajtur Annie, e cila është duke jetuar në një vilë të izoluar në afërsi. Siç rezulton, Annie është një adhuruse e madhe e librave të shkrimtarit. Gradualisht heroi fillon të kuptojë se ka diçka të gabuar me Annien dhe se ai do tëkete me mire te ikë nga shtëpia e saj sa më shpejt që të jetë e mundur. Filmi është i bazuar në romanin e Stephen King.

Trash (2014)

Filmi mund të përshkruhet si një version brazilian i "Slumdog Millionaire". Kjo është një histori dinamike në lidhje me tre djem brazilian të cilët jetojnë në një deponi. Një ditë, fatet e tyre ndryshojne papritmas nga zbulimi i një portofoli të mbushur me para. Atmosfera dhe drama janë shtuar nga prania e shijes së vërtetë braziliane, ku shihet një plazhe me rërë të bardhë ekziston ne nje bote me varfëri dhe shkatërrim.

Apocalypto (2006)

Bota e indianit te te ri te quajtur Jaguar Paw shpërbëhet në një çast: fshati i tij është fshirë nga faqja e dheut, dhe ai vetë është marrë rob. Në ballafaqimin e vdekjes të caktuar, ai duhet të bëjë një kthesë të dëshpëruar për t'u kthyer te gruaja dhe fëmija e tij, të cilët kanë mbijetuar mrekullisht gjatë bastisjes. Ky film është një nga veprat më mbresëlënëse të Mel Gibsonit.

Enough (2002)

Një përrallë realiste e një gruaje që ik nga burri i saj I dhunshëm, duke marrë me vete vajzën e saj 5 vjeçare. Ne vazhdim, heroina ballafaqohet me metamorfoza të habitshme: një herë një viktime, ajo bëhet një grua e fortë, e aftë për të përballur me bashkëshortin e saj abuziv që është duke e përndjekur.

 

The thirteenth tale (2013)

Margaret Lea punon në librarinë e të atit. Një ditë, ajo merr një ftesë nga një shkrimtare efamshme femër që të bëhet biografja e saj. Sapo Margaret fillon punën në rezidencën e zymtë te punëdhënësit të saj të ri, ajo zhytet në një histori gotike te dy motrave binjake – një histori që çuditërisht i bën jehonë ngjarjeve te jetës se saj./INFOKUSI/

Etiketa: