Shëndetësi

5 antibiotikë natyral pa recetë dhe efekte anësore për trajtimin e infeksioneve

14:03 | 17 July 2017 | Autori: Infokusi

Ju mund të ndiqni një dietë të shëndetshme, të shikoni çka ju hani, të beni ushtrime  të rregullta, por ju nuk mund të jeni në gjendje për të shmangur plotësisht infeksionet dhe sëmundjet e ndryshme. Edhe njerëzit me te shendoshë ndonjëherë përfundojnë me një infeksion.

Zakonisht infeksione janë trajtuar me përdorimin e antibiotikëve. Antibiotikët janë të dizajnuara për të vrarë bakteriet që shkaktojnë infeksionin tuaj, por së bashku me atë edhe bakteriet e dobishme per nevojat e trupit tuaj janë shkatërruar, duke shkaktuar një problem në zorrë e cila nëse nuk trajtohet mund të çojë në shumë çështje të tjera shëndetësore, raporton Infokusi.com

Nëse keni të bëni me një infeksion, antibiotikët me  recetë duhet të jetë mundësia  e fundit për trajtim. Ka shumë antibiotikët natyral që ju mund të përdorni për të ndaluar përhapjen e infeksionit dhe që menjanjojnë  bakteriet e dëmshme.

Më poshtë janë dhjetë artikujt natyral që  trajtojnë infeksionet dhe semundjet, kështu që ju nuk do të keni nevojë të merrni barna/tableta të dëmshme.

  1. Echinacea

Echinacea është bimë që përdoret për të trajtuar një shumëllojshmëri të gjerë të sëmundjeve dhe lëndimeve. Duke përdorur vajin  Echinacea mund të ndihmojë në luftën e infeksionit duke përmirësuar sistemin tuaj imunitar.

  1. Ekstrakti I farave te grejpfrutit

Ekstrakti i farave te grejpfrutit  është një antibiotik natyral që është e përballueshme dhe mund të sulmojë bakteret, kërpudhat, parazitët dhe viruset. Ky ekstrakt  është një nga të preferuarat  dhe është me i kërkuari për mbytjen e parazitëve dhe për pastrimin e kandides.

  1. Vaji ekstra virgjin i kokosit

Vaji i kokosit ka efekt natyral anti-fungal dhe anti-mikrob që ndihmonë trupin per të luftuar bakteriet e dëmshme dhe infeksionet. Ky është një antibiotik i mrekullueshem që ta kemi afer për çdo rast i cili ka efekt edhe nese aplikohet për përdorim të jashtëm ose për përdorim të brendshëm.

  1. Hudhra

Hudhra është një nga artikujt më të dobishme në këtë listë, për eliminimin e baktereve dhe ndalimin e përhapjes së infeksionit. Hudhra përmban anti-bakterie të fuqishme dhe eshte përdorur për qindra vjet për të ndalur përhapjen e infeksionit. Ajo është përdorur edhe në të kaluarën për të trajtuar plagën dhe epidemi të tjera.

Kurdo që ju përdorni hudhër për efektin e tij për të luftuar infeksionin, konsumoni hudhër të papërpunuar. Shtoni atë në  çdo shujtë para  përfundimit të përgatitjes së ushqimit. Vaji i hudhrës në forme te kapsulave mund të jetë një tjetër alternativë e mirë.

  1. Shafrani

Kjo erëz e verdhë mund të konsumohet apo aplikohet për të luftuar infeksionet. Ajo ndihmon trupin per të luftuar bakteret e dëmshme, duke e mbrojtur nga infeksionet dhe forcon sistemin imunitar për të parandaluar përhapjen e infeksionit. Shafrani eshte treguar të jetë më efektiv se antibiotikët me  recetë në treg, pa efekte anësore./INFOKUSI/

Të tjera