Kuzhina

Akullore shtëpie me pjeper

15:51 | 26 May 2017

Përbërësit

700 gr pjepër
200 gr sheqer
400 ml ajkë e ëmbël
1 limon
200 ml ujë

Hapat

1
Limonin e qerojme,shtrydhim lengun e limonit ne ujin dhe sheqerin(200gr sheqer+200 ml

uje),kurse levoren e grijme ne feta te holla dhe ziejme ne shurupin me ujin.sheqerin dhe

lengun e limonit.

2
Pastaj largojme levoret e limonit nga shurupi,dhe veme te ftohen ne frigorifer.

3
Pjeprin e pastrojme nga levorja,dhe pjesa me fara e mbrendshme dhe bluajm ne blender ne

form pureje.

4
Ne kete pure te pjeprit shtojme shurupin e ftohur dhe ajken e tundur ne shkume te forte.

5
Perzijme mire masen dhe qesim ne ene plastmasi ne te cilen e veme ne ngrirje duke pasur

kujdes te perziejme cdo 1 ne menyre qe most e formohen kristale te akullta port e ftohet

njetrajtesisht.

6
Para servimit akulloren e dekorojme me levoret e limonit te ziera dhe tashme te ftohura.

Etiketa: