Kuzhina

Bakllavë me çokollatë

11:10 | 11 January 2017

Përbërësit

14 petë
300 gr arra
300 gr çokollatë
250 gr margarinë
700 gr sheqer
500 ml ujë
300 gr çokollatë
150 gr margarinë

Hapat

1
Marim nga dy pete bakllavaje,qesim njeren mbi tjetren dhe shtojme perzierjen e arrave te bluara dhe cokolates se grire ne rende.

2
Petet i mbeshtjellim ne forme roleje dhe i qesim ne tepsi te lyer lehtas me margarin.

3
Keshtu vazhdojme derisa te hargjohen petet dhe mbushja.

4
Pastaj rolet e presim ne 3-4 cm gjatesi.

5
Lyejm me margarinen e shkrire dhe pjekim ne 180 grade per 30 minuta.

6
Bakllaves se ftohur i shtojme sherbetin me ujin dhe sheqeri qe kemi zier per 10 minuta.

7
Pastaj ftohim teresisht bakllaven dhe nxerrim nje nga nje katroret dhe kalojme neper cokollaten e shkrire me margarinen dhe qesim ne nje tepsi te mbuluar me leter per pjekje qe mos te ngjiten prej cokollate. Pas ftohjes servojme sipas deshires.