Infokusi Images

Beqaj “shpikė” poste pėr militantėt nė KEK

E enjte, 31 janar 2013 / 15:47

Ministria e Zhvillimit Ekonomik(MZHE) e ka pėrzgjedhur stafin menaxherial pėr Distribucionin e KEK-ut, i cili tashmė ėshtė shitur.

Pos kėsaj, qeveria ka emėruar edhe njė Bord tė Pėrkohshėm pėr menaxhimin e procesit derisa ky entitet t'i kalojė nė pronėsi blerėsit, kompanisė turke “Celik & Limak”.

Pa hapur konkurs dhe pa pasur ēka tė menaxhojnė, kjo Ministri ka zgjedhur ushtrues detyre tė drejtorit financiar dhe sekretare tė Bordit tė Drejtorėve.

Burime nga MZHE kanė thėnė pėr “Infokusi” se sikur edhe nė disa raste tjera, kjo Ministri ėshtė kujdesur qė tė rahatojė me pozita tė larta persona qė kanė qenė tė lidhur mė kėtė proces dhe qė kanė lidhje tė forta mė zyrtarė tė lartė dhe me vetė ministrin Besim Beqaj.

“Ministri Beqaj ka sistemuar mė njė pozitė ushtruėse tė detyrės sė drejtorit financiar Fllanza Hoxhėn, edhe pse kohė mė parė ajo ishte suspenduar nga KEK-u pėr performancė jo tė mirė.
Ajo ka lidhje tė forta me kėtė ministri pėr faktin sė ėshtė angazhuar nė vazhdimėsi nė pozita tė larta nė KEK. Nė 2011-nė, nga Ministria qė drejton Beqaj ishte emėruar kėshilltare e drejtorit tė KEK-ut, si bartėse e projektit pėr futjen e kapitalit privat nė energjetikė.

Nė atė kohė ajo mbante edhe pozitėn e kėshilltares pėr efiēiencė tė energjisė elektrike”, ka sqaruar burimi, duke shtuar se po nė kėtė vit, Fllanza Hoxha kishte fituar edhe njė tender, pikėrisht nė kėtė ministri, me kompaninė e saj private “Ena Optima Kosovo”. Po ashtu ka qenė edhe menaxherja nė projektin pėr privatizimin e Distribucionit dhe Furnizimit tė KEK-ut.

Punėsimet pėr tė rahatuar militant partiak dhe familjar, sipas tij, nuk janė ndalur vetėm mė Fllanza Hoxhėn.

Ajo pasi ka marrė kėtė post, e ka rehatuar me pozitėn e sekretarės sė Bordit edhe ish asistentėn e saj, Englantina Hoxhėn, tė cilėn e ka edhe familjare tė afėrt.
“Pa pėrfillur procedurat e konkursit dhe pa pasur as ēka tė menaxhojnė, kjo ministri pėrveē punėsimit tė Fllanzės dhe Englantinės ka zgjedhur edhe njė drejtor menaxhues dhe njė drejtor financiar. Tė gjithė kėta do tė jenė barrė financiare qė do tė paguhen me mbi 1000 euro nė muaj dhe nuk kanė asnjė pėrgjegjėsi apo punė pėr tė kryer.

Kryekėput ėshtė gjetur njė mundėsi pėr t'u dhenė paga tė majme personave qe kanė qenė tė lidhur ngushtė me procesin e privatizimit tė Distribucionit dhe familjarė tė tyre”, ka pohuar ai. Sipas tij, edhe bordi sikur edhe kėto pozitat tjera janė shpikur kryekėput vetėm pėr t'u dhėnė paga tė afermėve tė zyrtarėve tė Ministrisė dhe nuk kanė asnjė detyrė apo punė pėr tė kryer.

“Nuk kanė qenė tė nevojėshme pėr shkak sė KEK-u e ka Bordin dhe menaxhmentin dhe poashtu ėshtė edhe Ministria ajo qė e pėrcjellė procesin deri nė finalizim, kur edhe do t’i jepet zyrėtarisht kompanisė turke. Nuk ka asnjė punė e cila do tė kryhet e qė kėrkon bord, menaxhmentė e staf tė vaēantė pėr ta finalizuar kėtė proces.Thjeshtė ėshtė njė shpikje e quditshme pėr tė punėsuar njerėz e pėr tė hargjuar para kot”, ka thėnė ky zyrtar.

Sipas tij, e vetmja punė qė mund tė kryhet nga i gjithė ky punėsim, ėshtė dorėzimi i aplikacionit qė duhet tė dorėzohet nė Zyrėn e Rregullatorit tė Energjisė pėr tė pajisur me licencė kompaninė turke “Calik & Limak”.

Arsytimi i gjetur pėr tė krijuar kėtė bord dhe menaxhment ėshtė sė Destribucioni tashmė ėshtė entitet i ndarė nga KEK-u, por kjo nuk mund tė jetė asryeja, derisa pagesat e anėtarėve tė kėtij bordi do tė bėhėn nga buxheti i KEK-ut.

Nga ana tjetėr, Ramadan Sejdiu, drejtori i Njėsisė pėr Politika dhe Monitorim tė Ndėrmarrjeve Publike nė kuadėr tė Ministrisė sė Zhvillimit Ekonomik, ka thėnė pėr “Infokusi” sė bordi ėshtė e emėruar nga Qeveria sipas Vendimit Nr.21/109 tė 19.02.2012.

“Ky ėshtė bord i pėrkohshėm dhe ka mandat gjashtėmujorė, ndėrsa ėshtė miratuar me emėrim nga Qeveria sipas nenit 43 tė Ligjit mbi NP Nr. 03/L-087”, ka thėnė Sejdiu. Bordi i Pėrkohshėm i drejtorėve, siē ka thėnė Sejdiu ka kompetenca tė njėjta sikurse ēdo bord tjetėr i NP-ve, me pėrjashtim qė ky bord ka mandat 6-tė mujorė dhe miratohet me emėrime (procedurė e shkurtė).

Sipas tij, ky bord ka pėrzgjedhur dhe ka emruar drejtorin financiar dhe sekretaren e bordit tė KEDS-it. Sejdiu ka konfirmuar sė pagesa e tyre do tė bėhėt nga buxheti i KEK-ut. /INFOKUSI/

Komente (11)

avavvava shtet o shtetttttmjert na te mjerrt kuand e kemi qit ne kryje te shtetit
tini31 janar 2013
Qka ka lidhje more qe e ka punsu,kjo angazhohet per partin edhe per ministrin duhet me u shperbly diqysh...
Dreni31 janar 2013
Kjo gruja e mbaj mend para 4/5 viteve i pat punesu edhe nja dy familjare ne KEK.
Hallall i kofte se boll e zoja ish dikush nuk mundet mu punesu tuj konkuru qdo dit e per kta shpiken pozita edhe mos me egzistu hiq.
Me respekt Dona qe kame apliku nja 100 vende qe tri vite prej kur kame perfundu fakultetin.
Donika 31 janar 2013
e repen ket Kosove te shkret e hajt, po qysh punsohet more njeri kur nuk ka qka me punu, sa njeri sillet ne ndertesa te qeveris e nuk e dijn per cka jan aty ska te ngjehne, mazamakeq per Kosoven e per qytetaret e saj.
Ardi31 janar 2013
Ja spo ka femra te zojat n'Kosove, ka plot le qe punsohet vet pa kurgja po edhe tjer punson edhe kjo eshte normale se si rrihet vet ksaj duhet me bo llaf me dikan e kaffja e cigarja vet nuk shkon.
Linda31 janar 2013
kur dojn mu nal more kta njerz, EULEX-i i kish nal nashta po sigurisht nuk ka vend ne burxhe per gjith kta qe po e vjedhin venin e vet.
Besi31 janar 2013
Qeveritaret tan kan nevoj me ngu kangen e grupit "Troja"...
Dardani31 janar 2013
hallall baco ju koft mos gaboni mi zhdryp shtetit se gati e kini me lodhe edhe pak e bjen ne dy gjunjet, tani i hypum tan kapak, marre bre ju kofte
Gazi31 janar 2013
hyhyhyhy, kur don i forti te jep euro pa punu hiq
edhe ju me pas nakan ne ministri kishi punu po mos folni palidhje
Drenica31 janar 2013
A po qpo knaqemi krejt me kete ven. Po qe kan privatizu krejt Kosoven.
Emrushi31 janar 2013
Po nuk eshte risi kjo pune se ky as nuk eshte fillimi e as mbarimi i kesaj katrahure qe e ka kaplu Kosoven, po lirisht mund te them hapesirat shqiptare ne pergjithesi. Po kam shprese te madhe qe gjenerat e re ka me fillu me e kuptu shtetin si dicka te sajen si pasuri te tyre qe duhet nbrojtur si syte e ballit, e jo si dicka apo pasuri te huajen qe vetem duhet zhvate e vjedhe ne pafundesi deri sa te mos mbetet gje nga ajo. Ne si popull duhet kuptuar se Pushteti shteterore pa popullsine dhe territorin nuk mund te egzistoje sikunder qe edhe keto te dyjat nuk munden pa te paren, te pakten keshtu eshte juridikisht.
Besi31 janar 2013

Shkruaj koment

Emri:
Email:
Komenti:

“Mbreti” i vetmuar

“Selfie” e nisi fushatėn zgjedhore, ...

Infokusi Images

Shteti nė duart e minoriteteve

Ndėrkohė qė data 17 po afrohet, po z...

Infokusi Images

Ecja drejt pikėndalesės!

Shkruan: Agron HalitajNė rrethana tė...

Infokusi Images

Nuk ndėrrohet pushteti me analistė e media

Rezultatet preliminare tė zgjedhjeve...

Infokusi Images
reklama www.trembelat.com

Tahiri si Bahtiri

Kur Edita Tahiri dhe Agim Bahtiri ja...

Infokusi Images