Infokusi Images

135 vjetori i Lidhjes sė Prizrenit pa shtatoret e Ymer Prizrenit e Avdyl Frashėrit

E diel, 21 prill 2013 / 11:49

Lidhja Shqiptare e Prizrenit, me dhjetė qershor kremton ditėlindjen e 135 tė themelimit. Edhe ky vit jubilar do tė kremtohet pa rikthimin e shtatoreve tė rilindėsve, Ymer Prizreni e Avdyl Frashėri , tė cilat janė dėmtuar nga lufta e fundit. Pėrgjegjėsi i Kompleksit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit thotė se kėrkesat pėr vendosjen e tyre janė bėrė nė Qeverinė e Kosovės dhe atė lokale, por asgjė konkrete nuk ka ndodh. Ndėrsa, Drejtori i Urbanizmit nė Prizren, Sadik Paqarizi kritikon kėshilltarėt e Kuvendit tė Prizrenit pėr mos vėnien nė diskutim tė kėsaj ēėshtjeje tė rėndėsishme.

Kanė kaluar 14 vjet nga pėrfundimi i luftės, ndėrsa shtatorėt e dy themeluesve tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, tė dėmtuara nga forcat serbe, nuk janė rikthyer nė bazamentin e tyre.

Pėrgjegjėsi i Kompleksit tė Lidhjes Shqiptare, Parim Kosova thotė se shtatoret e dėmtuar tė udhėheqėsve tė Lidhjes sė Prizrenit, Ymer Prizreni e Abdyl Frashėri , po qėndrojnė nė muzeun e Lidhjes.

Ai thotė se kėrkesat pėr ngritjen e shtatoreve tė reja janė bėrė disa herė nė adresė tė pushtetit qendror dhe lokal, por asgjė konkrete nuk ėshtė arritur, prandaj edhe pėrkundėr dėshirės, pėrvjetori i 135 i Lidhjes sė Prizrenit do tė kremtohet pa to.

“Pėr zgjerimin e kompleksit dhe rregullimin e kompozicionit skulptural janė bėrė kėrkesa disa herė, madje ėshtė dorėzua edhe projekt- propozimi pėr formimin e kėshillit multidiciplinor shkencor, nė tė cilin do tė pėrfshiheshin edhe skulptorė, por politikės nė Prizren nuk i ka konvenuar kjo dhe ėshtė anuluar nga kryeministri formimi i tij. Kemi kėrkuar qė pėr vitin jubilar LSHP tė merret nėn pėrkujdesjen e dy qeverive tė Tiranės dhe Prishtinės, tė formohet kėshilli dhe tė zgjidhet ēėshtja e kompozicionit skulptural, por po dalin gjėra tė reja dhe kjo ēėshtje po prolongohet”, thekson Parim Kosova.

Rikthimi ose jo nė bazamentin e vetė tė shtatoreve ėshtė nė kompetencė tė Qeverisė sė Kosovės, thotė Drejtori i Urbanizmit nė Komunėn e Prizrenit, Sadik Paēarizi, ndonėse nuk heziton tė kritikojė kėshilltarėt e Kuvendit tė Prizrenit, pėr mos vėnien nė diskutim tė kėsaj ēėshtjeje tė rėndėsishme pėr kėtė qytet historik.

”Komuna duhet tė involvohet nė mėnyrė qė tė kthehen bustet nė atė pjesė, por ngecja ėshtė edhe e asamblesė e cila nuk e merr njė iniciativė tė tillė apo edhe nuk e diskuton fare kėtė ēėshtje. Ka propozime qė bustet tė vendosen edhe nė lokacione tė tjera, por i mbetet Asamblesė ta thotė fjalėn e vet”, theksoi Paēarizi, pėr Radio Kosovėn.

Mirėpo edhe pėrkundėr mungesės sė shtatoreve tė Ymer Prizrenit dhe Avdyl Frashėrit, Kompleksi i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit mbetet njė nga objektet e trashėgimisė kulturore mė tė vizituara. Vetėm gjatė vitit qė shkoi ky kompleks ka prit e pėrcjellė mbi 50 mijė vizitorė, ndėrsa pėrgjegjėsit besojnė se kėtė vit numri do tė rritet pasi qė investimet nuk kanė tė ndalur.

Shkruaj koment

Emri:
Email:
Komenti:

“The Mask of Zoro”

Heroi i filmave vizatimorė ,miku mė ...

Infokusi Images

KOMUNA E KIJEVĖS!

Kijeva, njė vendbanim i cili nė viti...

Infokusi Images

MEMORIALI I MBYLLUR DHE TRIBUNALI QĖ PO HAPET

Memoriali do tė hapet dhe siē thuhet...

Infokusi Images

“Ku rafsha mos u vrafsha”!

E shtrirė nė divan po mendoja pėr ve...

Infokusi Images
reklama www.trembelat.com

Ėndrrat qė realizohen vetėm kur zgjohemi nga gjumi!

Shkruan: Shqipe PantinaLajmi I fundi...

Infokusi Images