Auto&Tech

Apple po e ndërton veturën (Foto)

00:17 | 10 December 2016
3b31d65800000578-4015468-image-a-62-1481240227598_1481307903-6681907

Një patentë e re e publikuar online sugjeron se Apple është duke e ndërtuar tashmë veturën e përfolur të quajtur “Titan”.

Dokumenti përshkruan teknologjinë për një sistem të avancuar i cili është i dizajnuar për robotë ose vetura vetë-lëvizëse.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 34)

Sistemi mund të llogarisë distancën mes veturës dhe objekteve, transmeton Gazeta Express.

Më pas, sistemi vendosë vetë nëse duhet të vazhdojë të ecë në rrugën e njëjtë ose të ndryshojë drejtim.

Patenta, e bërë më 7 qershor, 2015, u vërejt për herë të parë nga Apple Insider, që thekson se është dëshmi se kompania është duke investuar në një veturë autonome.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 27)
Etiketa: