Rajoni dhe Bota

Australia feston Vitni e Ri me spektakël fishekzjarrësh (Foto/Video)

13:46 | 31 December 2016
austr
Viti i ri 2017 ka trokitur dhe në Australi, ku në Sydney është shfaqur një spektakël i vërtetë fishekzjarrësh.

E para që hyri në vitin e ri është Zelanda e re, ku në në Auckland, spektakli i fishekzjarrëve ka nisur, ndërsa mijëra vetë festojnë ndërrimin e viteve.

Ndër vendet e para në botë që kanë hyrë tashmë në vitin 2017, janë ishujt e Kiribatit dhe Samoas dhe pas tyre festoi edhe Australia, e më pas Japonia.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 34)

Ndër vendet e fundit që festojnë janë ishujt Hauai. Në Australi nata e ndërrimit të viteve u krye nën masa tepër të larta sigurie. Në Sidnej, mëse 2 mijë policë po patrullojnë zonën bregdetare pas një serie kontrollesh antiterror.

sydney-australia-new-years-fireworks-768114

Një 40-vjeçar u arrestua më herët në aeroportin e Sidnejit për shkak se kishte kërcënuar online për sulme gjatë festimeve të vitit të ri.

Mëse 1 milionë e gjysmë persona janë mbledhur për të parë shfaqjen e hedhjes së 7 tonë fishekzjarreve.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 27)