Kuzhina

Bakllavë me çokollatë

11:10 | 11 January 2017
bakllava-me-cokollate-04-01-2017

Përbërësit

14 petë
300 gr arra
300 gr çokollatë
250 gr margarinë
700 gr sheqer
500 ml ujë
300 gr çokollatë
150 gr margarinë

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 34)

Hapat

1
Marim nga dy pete bakllavaje,qesim njeren mbi tjetren dhe shtojme perzierjen e arrave te bluara dhe cokolates se grire ne rende.

2
Petet i mbeshtjellim ne forme roleje dhe i qesim ne tepsi te lyer lehtas me margarin.

3
Keshtu vazhdojme derisa te hargjohen petet dhe mbushja.

4
Pastaj rolet e presim ne 3-4 cm gjatesi.

5
Lyejm me margarinen e shkrire dhe pjekim ne 180 grade per 30 minuta.

6
Bakllaves se ftohur i shtojme sherbetin me ujin dhe sheqeri qe kemi zier per 10 minuta.

7
Pastaj ftohim teresisht bakllaven dhe nxerrim nje nga nje katroret dhe kalojme neper cokollaten e shkrire me margarinen dhe qesim ne nje tepsi te mbuluar me leter per pjekje qe mos te ngjiten prej cokollate. Pas ftohjes servojme sipas deshires.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 27)