Rajoni dhe Bota

Çmend rrjetin vajza e presidentit të Kirgistanit, poston foto në instagram duke i dhënë gji fëmijës

12:09 | 18 April 2017
vvvv_1492509848-4623481

Aliya Shagieva, trashëgimtare e Shefit të shtetit aziatik Almazbek Atambayev, ka postuar në rrjete sociale një seri fotosh që kanë shkaktuar polemika të mëdha në vendin me shumicë myslimane

Në një shtet ku 75 % e popullsisë është myslimane, zgjedhja për t’u fotografuar si një “yll perëndimor” është dënuar nga shumë follower. Megjithatë, e reja Aliya iu ka bërë ballë kritikëve, duke iu përgjigjur pa frikë akuzave dhe duke promovuar barazinë gjinore, transmeton Gazeta Express.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 34)

Ajo kishte shkaktuar polemika edhe më parë. Por fotot e fundit ka zgjuar indinjim të madh te bashkatdhetarët e saj, të cilët ia kanë përkujtuar se “nuk është aspak e pëlqyeshme për një myslimane të ta tregojë trupin”. “Më vjen keq për burrin tënd”, i ka shkruar një përdorues i rrjetit “është mëkat që ai nuk ka kurrfarë autoriteti mbi ty dhe të lejon të bësh këso gjërash.

Pavarësisht guximit të Aliyas, barazia gjinore në Kirgistan është ende një mirazh. Sipas një studimi të «Forum of Women’s NGO», në Kirgizistan «ndikimi i ideologjisë religjioze kontribuon në mënyrë substanciale në diskriminimin e grave».

 

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 27)