Rajoni dhe Bota

Diktatori Kim Jong i ka ekzekutuar 300 persona prej ardhjes në pushtet

10:05 | 29 December 2016
kim-jong-un_1483005481-6602199

Diktatori i Koresë Veriore, Kim Jong-un, ka urdhëruar ekzekutimin e më shumë se 300 njerëzve prej ardhjes në pushtet para pesë viteve.

Kim i ka përdorur ekzekutimet për ta forcuar pushtetin e vet, sipas grupit të ekspertëve të Strategjisë Kombëtare të Sigurisë (INSS) të Koresë së Jugut, transmeton Express.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 34)

Rreth 140 nga 340 të vrarët që nga viti 2011 ishin zyrtarë të lartë të qeverisë.

Analisti i mbrojtjes nga Korporata RAND, Bruce Bennett, ka thënë për CNN se Kim ka demonstruar një nivel ekstrem të brutalitetit qëkur trashëgoi vendin e babait të vet si lider i Koresë Veriore.

“Për shembull, në pesë vitet që ai ka shërbyer si lider i Koresë Veriore, e ka ndërruar ministrin e Mbrojtjes plot pesë herë, ndërsa babai i tij në 17 vite e kishte ndërruar vetëm tri herë. Në dy raste sepse ministrat kishin vdekur për shkak të moshës së shtyrë,” ka thënë ai.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 27)