Rajoni dhe Bota

E vërteta shokuese rreth sulmuesit të Berlinit

12:48 | 29 December 2016
anisamriperpcard_1483015479-4549871

Prokurorët në perëndim të Gjermanisë kanë treguar sot se në fillim të këtij viti kishin hapur një hetim ndaj Anis Amri, të dyshuarit kryesor për sulmin me kamion në Berlin javën e kaluar, pas dyshimeve se ai kishte marrë benefite përmes dy identiteteve të ndryshme në të njëjtën kohë.
Zëdhënësi i Zyrës së Prokurorit në DUisburg, Detlef Noëotsch, ka thënë sot se hetimi ndaj tij ishte hapur në prill të këtij viti, por që kishe përfunduar në nëntor, për shkak se nuk dihej vendndodhja e Amrit, transmeton Express.

Ai akuzohej se kishte marrë benefite si azil kërkues në dy qytete, Emmerich dhe Oberhausen, për disa ditë në vitin 2015.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 34)

Amri besohet se ishte shoferi i kamionit që shtypi turmën e njerëzve në tregun e Krishtlindjes më 19 dhjetor në Berlin, ku u vranë 12 persona. Shenjat e gishtrinjve të tij dhe kuleta u gjeten në kamion pas sulmit.

Ai u vra nga policia italiane në Milano, pas një incidenti me të shtëna, të premten e kaluar.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 27)