Kuzhina

Ëmbëlsirë e lehtë

15:50 | 08 December 2016
pasted-image-0

Përbërësit

200 gr biskota katrore
1 l qumësht
12 luge nisheste
8 luge sheqer
200 gr margarinë
300 gr çokollatë për zierje
500 ml ajkë e ëmbël

Vazhdoni leximin nën reklamë ...

Hapat

1
Perzijme 200 ml qumesht me nishten ,kurse pjesen tjeter te qumeshtit e veme te vloje.

2
Kur qumeshti vlon shtojme perzierjen me nishesten dhe perzijme derisa te trashet kremi.

3
Largojme nga zjarri dhe leme te ftohet teresisht.

4
Ne kremin e ftohur qesim margarien e mbajtur ne temperature ambienti te tundur ne shkume. Perzijme mire.

5
Ngrohim ajken e embel derisa te MOS vloje dhe ne te shojme cokollaten e coptuar,largojme nga zjarri dhe perzijme derisa te shkrihet cokollata.

6
Ne nje kallep te thelle qesim nje shtrese biskotash te njomura ne pak qumesht,shtresen me kremin bardhe dhe pastaj kremin me cokollate.

7
Ftohim per disa ore ne frigorifer dhe presim ne katrorka sipas deshires.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 27)