Kuzhina

Ëmbëlsirë me palpeta

09:48 | 16 December 2016
img20161112103102_1479324758_zena_recepti_650x380

Përbërësit

11 palpeta
100 gr eurokrem
100 gr marmalate
1 qese puding
300 ml qumësht
50 gr margarinë
100 gr çokollatë
2 luge vaj

Vazhdoni leximin nën reklamë ...

Hapat

1
Pergadisim palpetat ne menyren e zakonshme.

2
Ne nje ene qesim 250 ml qumesht,sheqerin dhe margarinen.

3
Ne 50 ml qumesht tretim pluhurin e pudinges dhe pasi qumeshti me sheqerin dhe margarine te vloje,shtojme pluhurin e tretur te pudinges dhe perziejm derisa te trashet.

4
Pudingen e ftohim pak ,jo teresisht aq sa te mund te lyejm palpetat.

5
Me nutelle lyejm 5 palpeta dhe mbeshtjellim secilen ne forme roleje.

6
Lyejm edhe 5 palpeta me marmelate dredheze dhe mbeshjellim ne forme roleje.

7
Ne nje tabaka shtrijme nje palpete te cilen e lyejm me pudinge te vaket.

8
Mbi te radhisim palpetat e mbeshjellura ne role me nutelle,lyejme me pudinge persiper dhe ne mes tyre ,pastaj edhe nje shtrese palpeta me marmelate dredheze dhe prap pudinge ne te gjitha anet.

9
Shkrijme cokollaten me 2 luge vaj dhe dekorojme persiper embelsiren me palpeta.(ne vend te nutelles dhe marmelates se dredhezes mund te perdorni kremra ne shije cilat ju i deshironi)

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 27)