Siguri

EMOCIONUESE: Ja çfarë i kishte thënë Fadil Vokrrit, presidenti i ndjerë Ibrahim Rugova

22:19 | 21 January 2017
vokrrirugova-1024x767

Në përvjetorin e 11-të të vdekjes së ish-presidentit legjendar, Ibrahim Rugova, kryetari i klubit të Llapit, Nexhat Dumnica, zbulon foto dhe takime të tij me kryetarin e tanishëm të FFK-s, Fadil Vokrri.

Në vitet 90-ta Vokrri luante dhe vepronte në Francë, derisa sipas Dumnicës, ai shumë herë kishte për mysafirë Rugovën.

Vazhdoni leximin nën reklamë ...

Loading...

“Fadili vazhdimisht ka pasur takime me Rugovën gjatë viteve 90-ta dhe Rugova e ka pasur person të afërt në aspektin diplomatik”, thekson Dumnica për “GazetaOlle.com”. Ai është anëtar i Këshillimit të Përgjithshëm të LDK-s, parti të cilën e themeloi dhe drejtoi Rugova.

vokrrirugova

Ai kujton fjalët që ia kishte thënë Rugova Vokrrit. “Lobimi i yt për Dardaninë Antike është domethënës, sepse futbolli është pjes e rëndësishme e shoqërisë kosovare. Edhe atëherë është biseduar për pranim në UEFA dhe FIFA, ku Rugova kërkonte lobim për ndërkombëtarizim të futbollit, pasi presidenti i atëhershëm ishte adhurues i madh i futbollit”, i pati thënë Rugova Fadilit, gjatë takimit të vitit 1995 në Francë,  ku presidenti pas agjendave të tij diplomatike ishte mysafir në shtëpinë e Fadil Vokrrit.

Vetë Dumnica shprehet se shpeshherë ka qenë edhe vetë afër takimeve të tilla, duke qenë pjesë e LDK-s dhe njeri i futbollit. Sot ai po e drejton me sukses klubin e Llapit.

vokrrrirugova

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 27)
Loading...