Auto&Tech

Facebook i mbyll 30.000 llogari të rreme në Francë

15:59 | 17 April 2017
download_1492437095-7649044

Facebook ka njoftuar se i ka suspenduar 30.000 llogari të rreme në Francë, në përpjekje për ta ndalur shpërndarjen e lajmeve të rreme dhe keqinformimit.

Ky vendim, i cili vjen disa ditë para rundit të parë të zgjedhjeve presidenciale në Francë, është njëri prej vendimeve më agresive të Facebook deri më tani ndaj llogarive që i shkelin kushtet e shërbimeve të saj, në vend se thjesht t’iu përgjigjet ankesave, transmeton Express.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 34)

Facebook ndodhet nën presion të shtuar në Evropë pasi qeverinë nëpër kontinent kanë kërcënuar me ligje dhe gjoba të reja nëse kompania nuk lëvizë më shpejt për ta larguar propagandën ekstremiste apo përmbajtjet tjera që i shkelin ligjet vendore.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 27)