Rajoni dhe Bota

Fëmijët sirianë me mesazh për botën pas sulmit kimik në Idlib (Foto)

15:40 | 06 April 2017
screenshot-1_1491485792-8247683

Fëmijët u ngritën në protestë me shirit të vendosur në gojët e tyre për të treguar heshtjen ndërkombëtare rreth sulmeve kimike në Siri.

Një vajzë mban shenjën në të cilën shkruan “Miqtë e Sirisë” pranë shtatë fëmijëve që mbajnë flamujt e vendeve që po mbështesin opozitën, duke shikuar mbi “trupat e shtrirë në tokë”.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 34)

Fotografitë e protestës së fëmijëve u shpërndanë nga aktivistët e opozitës përmes rrjeteve sociale, transmeton Gazeta Express.

Rreth një e treta e 86 viktimave të sulmit kimik të së enjtes në Siri ishin fëmijë. Aktivistët thonë se vrasjet ishin të evitueshme dhe se aletet do të duhej të intervenoni për të ndaluar Presidentin Bashar al-Assad vite më parë.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 27)