Rajoni dhe Bota

Ja kush ishte lideri më i admiruar në vitin 2016 (Foto)

09:46 | 29 December 2016
trump-obama-1_1483004272-4767699

Edhe pse i kanë mbetur më pak se një muaj si president, Barack Obama është zgjedhur si personi më i admiruar në Amerikë, dhe atë për të nëntin vit më radhë.

Kjo sipas një sondazhi të “Gallup” të mbajtur nga 7 deri 11 dhjetor, transmeton Express.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 34)

Që nga viti 1946, Gallup bën sondazh çdo vit, me amerikanët që jetojnë kudo në botë, për personin që e admirojnë më së shumti.

I dyti u radhit presidenti i zgjedhur amerikan, Donald Trump, me shtatë pikë më pak se Obama.

Në 10-n e personave më të admirnuar në SHBA janë futur edhe Papa Françesku, Bernie Sanders, Billy Graham, Benjamin Netanyahu, Dalai Lama, Bill Clinton, Bill Gates dhe Mike Pence.

Ndërkohë, Hillary Clinton u zgjodh gruaja më e admiruar për të 21-n, dhe për të 15-n herë më radhë.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 27)