Kuzhina

Kek-kugllof me çokollatë

11:18 | 11 January 2017
kek-kugllof-me-cekollate-04-01-2017

Përbërësit

4 vezë
1 gote sheqer
1 gote vaj
1 gote kos
2.5 gota miell
1 luge e vogle caji pluhur për pjekje
sodë bikarbone
½ lemon
1 luge kakao
1 sheqer vanilje
100 gr çokollate

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 34)

Hapat

1
Enen per kek kugllof e lyejm me vaj dhe permillim.

2
Perzijme vezet me sheqerin dhe sheqerin e vaniljes derisa te shkrihet sheqeri.

3
Shtojme vajin,kosin dhe miellin e perzier me pluhurin per pjekje.

4
Pastaj shtojme dhe limonin e grire ne rende(zakonisht e ngrij limonin me heret ne mneyre qe te bluhet me lehte).

5
Pastaj masen e qesim ne kallepin e kugllofit(ena e rrumbullaket me vrimen ne mes.

6
Ne fund pak para se te perfundoj masa qe hudhim ne kugllof,shtojme nje luge kakao dhe perziejme.

7
Masen e kafte e qesim rreth pjese se ngritur te mesit te kugllofit.

8
Pjekim ne 180 grade per 40 minuta(gjithsesi pjekjen e vertetojme me rremojce)

9
Pas pjekjes lyejm me glazuren me cokollate te shkrire.

10
(ne mungese cokollate marim 1 luge kakao,1 luge sheqer 100 ml uje

11
30 gr margarin dhe te gjitha i ziejm derisa te shkrihen mire perbersit)

12
Me kete mase lyejme sikurse me cokollaten dhe dekorojme me kokos

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 27)