Rajoni dhe Bota

Ky do të jetë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s pas Stoltenberg (Foto)

13:03 | 29 December 2016
david-cameron_1483016627-4284857

Ish kryeministri i Britanisë së Madhe, David Cameron, ka dalë si favorit për t’u emëruar Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s në të ardhmen, pasi raportohet se kryeministrja Britanisë, Theresa May, do ta nominojë atë për këtë post.

Raportohet se Cameron është rreshtuar nga qeveria e Britanisë së Madhe si kandidati kryesor për ta zëvendësuar Sekretarin aktual të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili do të tërhiqet në vitin 2018 apo 2019, transmeton Express.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 34)

Ndërkohë, Ministri i Mbrojtjes i Britanisë, Michael Fallon, në të kaluarën pati thënë se Britania e Madhe do të luajë një rol më të madh në NATO, për të kompensuar largimin nga BE-ja.

Burimet e kabinetit britanik kanë thënë se duan t’ia gjejnë një rol të rëndësishëm David Cameronit, i cili dha dorëheqje nga posti i kryeministrit pas humbjes në referendum në qershor të këtij viti.

“Duhet t’ia gjejnë një rol – ai ka shumë për të ofruar,” ka thënë një burim për DailyMail.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 27)