Kuzhina

Rolatë me mandarina

13:42 | 12 December 2016
15268022_1132279130201976_6307594488605925323_n-462x480

Përbërësit

5 vezë
5 luge sheqer
5 luge miell
1 luge kakao
1 pluhur për pjekje
2 luge lëng portokalli
400 ml qumësht
1 të verdhë të vezës
1 puding
5 luge sheqer
1 luge nisheste
150 gr margarinë
6-7 mandarina

Hapat

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 34)

1
Ndajme te bardhat nga te verdhat e vezes.

2
Te bardhat i tundim ne shkume me nje maje gishtash krip.

3
Kurse 4 te verdha te vezes i perziejm me sheqerin derisa te shkrihet sheqeri,pastaj shtojme lengun e mandarines.

4
Perzijme miellin,pluhurin per pjekje dhe kakaon dhe ngadale shtojme tek masa me te verdhat e vezes dhe sheqerin.

5
Pastaj shtojm edhe shkumen nga te bardhat e vezes dhe pjekim ne kallep 30×20 te mbuluar me leter per pjekje.

6
Pjkeim ne 180 grade per 10-15 minuta.

7
Rolaten e mbeshjellim ne nje lecke(pecete)kuzhine te njomur.

8
Ne nderkohe pergadisim kremin.

9
Vlojme 300 ml qumesht,kurse nga 100 ml qumesht te ftohet perziejme pluhurin e pudinges,sheqerin,nishesten dhe 1 te verdhe veze.

10
Kete perzierje e shtojm tek qumeshti qe vlone dhe perziejme derisa te trashet pudinga.

11
Largojme nga zjarri dhe ne te shtojme margarienen e coptuar dhe perziejme derisa te shkrihet margarina.

12
Rolaten e shtrijme,lyejme me kremin e pudniges dhe ne skale radhisim mandarinat e qeruara mire.

13
Fillojme mbeshtjelljen dhe leme te ftohet,pastaj dekrojme sipas ddeshires me krem pana te pergaditur sipas udhezimit ne qeske.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 27)