Lajme

Stoltenberg dënon përdorimin e armëve kimike në Siri

10:41 | 05 April 2017
siria

Me anë të një komunikate për medie Sekretari i Përgjithhëm i NATO- Jens Stoltenberg ka denuar përdorimin e armëve kimike në sulmin në Siri, transmeton Portali Infokusi.

“E dënojë sulmin e tmerrshëm në provincën Idlib në Siri siç thuhet nga përdorimi i armëve kimike, i cili vrau dhjetra njerëz, duke përfshirë shumë fëmijë,. Ky është raporti i tretë i përdorimit të këtyre armëve barbare vetëm në muajin e fundit. Të gjithë ata që janë përgjegjës duhet të japin llogari. Përdorimi i armëve kimike, e cila përfshin çdo kimikat që mund të shkaktojë vdekjen ose dëmtim të përhershëm të njerëzve, është e ndaluar në bazë të Konventës së Armëve Kimike, e cila është e nënshkruar nga Siria në vitin 2013. Kjo normë ndërkombëtare duhet të respektohet plotësisht dhe të mbahet në fuqi. Siria si anëtar i Konventës është përgjegjëse për të siguruar pajtueshmëri të plotë me këto detyrime”, shkruan në komunikatën e lëshuar për media, nga Zyra për Marrëdhënje me Publikun e NATO-s./www.infokusi.com/

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 34)
Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 27)