Kuzhina

Tortë monte

18:31 | 06 December 2016
screenshot-7

Përbërësit

4 vezë
4 luge sheqer
4 luge uje te nxehet
4 luge miell
2 luge kakao
1 pluhur për pjekje
100 ml qumesht cokollate
KREMI:
1 l qumësht
6 luge sheqer
8 luge nisheste
200 gr margarinë
200 gr çokollatë për zierje
200 gr eurokrem
500 ml ajkë e ëmbël

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 34)

Hapat

1
Ndajme te bardhat nga te verdhat e vezes.

2
Tundim te bardhat me pak krip derisa te behet nje shkume forte.

3
Perzijme te verdhat e vezes me sheqerin,shtojme ujin e ngrohte dhe perzijme me mixer.

4
Shtojme miellin e perzier me pluhurin per pjekje dhe kakaon.

5
Kesaj mase i shtojme dhe shkumen nga te bardhat dhe perzijme ngadale tanim me luge.

6
Masen e qesim ne kallep te lyer dhe mbuluar me leter per pjekje.Pjekim ne 180 grade per 20 minuta.

7
Pandispanjen e pjekur e leme te ftohet dhe njomim me qumshtin me shije cokollate te cilin e kemi ngrohur me pare,pra pandispanja e ftohet kurse qumeshti i nxehte.

8
Per kremin perzijme nishesten me sheqerin me pak qumesht te ftohet,kurse pjesen tjeter te qumeshtit e veme te vloje.

9
Me pas perzijme nishesten e tretur me qumeshtin e vale dhe perzijme derisa te traseht kremi sikurse pudinga.

10
Me pas largojme nga zjarri dhe leme te ftohet.

11
Margarienen e mabjtur ne temperature ambienti e perziejm derisa te behet nje mase kremoze,dhe bashkojme me kremin e ftohur.

12
Perzijme mire derisa te homogjenizohet kremi.

13
Kremin e bardhe e shtrijme mire mbi pandispanjen.

14
Ajken e embel e ngrohim derisa te MOS vloje dhe ne te shtojme cokollaten,perzijme derisa te shkrihet cokollata.

15
Shtojme edhe nutelle dhe perziejme dhe shtrijme mbi shtresen e bardhe.

16
Embelsiren e leme te ftohet mire ne frigorifer per disa ore dhe servojme sipas deshires.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 27)