Rajoni dhe Bota

Zbulohet e vërteta se si ndodhi sulmi me kamion në Berlin (FOTO)

12:10 | 29 December 2016
berlin_1483012293-8128056

Numri i të vdekurve nga sulmi me kamion që u bë në tregun e Krishtlindjes në Berlin, ka arritur në 12 persona ndërsa të lënduar janë regjistruar të jenë 50

Mediat gjermane shkruajnë se brenda kamionit kishte një mjet kompjuterik i cili aktivizoi frenimin automatik. Me anë të këtij mjeti u parandalua shtypja e shumë njerëzve nga Anis Amri, sulmuesi tunizian që u vra në Milano disa ditë pas sulmit që kreu në Berlin, transmeton Express.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 34)

Numri i të vdekurve do të kishte qenë edhe më i madh nëse kamioni nuk do ta kishte të instaluar pajisjen për frenim automatik, një sistem elektronik që alarmon shoferin dhe pastaj merr veprim në rast të ndonjë përplasjeje, raporton Der Spiegel, transmeton Gazeta Express.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 27)