Rajoni dhe Bota

Pamje të rralla të borës në pikë të verës në Kili (Video)

10:16 | 16 July 2017

Një rrebesh i rrallë i borës në kryeqytetin kilian Santiago ka shkaktuar ndërprerje të energjisë duke lënë mijëra banorë që dridhen në errësirë.

Rreth 250,000 njerëz u goditën nga ndërprerjet e energjisë, thanë zyrtarët, kryesisht të shkaktuara nga pemët e ngarkuara me borë që bien në kabllo, raporton BBC transmeton Indeksonline.

Një punëtor është raportuar të ketë vdekur duke u përpjekur të pastrojë akullin dhe dy persona të tjerë u plagosën nga rrymë elektrike, njoftoi media kiliane.

Meteorologët thonë se kjo është hera e dytë që dëbora godet rëndë Santiago në këtë kohë të vitit./Indeksonline/