Kuzhina

Patate me sos

10:46 | 17 July 2017

Përbërësit

3 patate mesatare
1 gote te çajit ujë
PËR SOS
1 luge te gjelles gjalpë
3 luge te gjelles vaj vegjetal
qepë
2 luge te gjelles miell
3 gota qumësht
gjysme luge te çajit Biber i zi
kripë

Hapat

1
Patatet i premë në copa të holla dhe i rëndisni në tepsi njerën mbi tjetrën.

2
Përmbi ia derdhni 1 gote te çajit ujë dhe i vëni në furrë për pjekje në temperaturë 200 gradë celsius për 20 minuta.

3
Duke u pjekur patatet e përgatisni sosin e patateve, në një tenxhere e derdhni gjalpin, vaj vegjetal, qepën e prerë dhe e fërgoni

4
Pasi të fergohet qepa ia shtoni miellin, qumështin dhe kripën. Pas pjekjës së patateve ia derdhni sosin e përgatitur së bashku me kaçkavallin e grirë.

5
Patatet i vendosni prap në furrë për pjekje në temperaturë 200 gradë celius derisa të skuqen.

6
Ju befte mire!

 

Etiketa: