Kuzhina

Petulla tradicionale

10:34 | 17 July 2017 | Autori: Infokusi

Përbërësit

PËR 4-5 PERSONA
400gr miell
300 ml ujë të vakët
2 vezë
20 gr tharmë
1 lugë çaji kripë
1\2 lugë çaji sheqer
2 lugë gjelle kokos

Hapat

1
Marim një enë të thellë, vendosim ujin e vakët në të, pastaj hudhim kripen dhe tharmin dhe i perziejm mire

2
Pastaj marim miellin dhe e shtojmë ngadalë në enën me ujë, dhe me ndihmën e lugës e bëjmë përzierjen

3
Rrahim vezët dhe i vendosim në brum, dhe prapë vazhdojmë me përzierjen për 5minuta të tjerë

4
Brumi duhet të jetë i përderdhur, gjatë tërë kohës e rrahim me lugë druri

5
Brumin e mbulojmë dhe e lëmë që të viej për 20 minuta

6
Pasiqë të ketë ardhur brumi marim një tigan dhe e vendosim mbi zjarrë në temperaturë të lartë, në tigan vendosim vaj dhe posa të nxehet mirë vaji, marim brumin me anë të lugës dhe ashtu lug-lug e vendosim në tigan, derisa petullat të skuqen në të dy anët

7
Mbas pjekjes mbi i hudhim kokos për dekor

8
Vazhdojmë kështu derisa brumi të përfundojë

9
Varësishtë nga dëshira juaj mundë t’i shërbeni me reqel, djathë,turshi.

 

Të tjera