Kuzhina

Rolatë me dredhëza

12:46 | 24 May 2017 | Autori: Infokusi

Përbërësit

5 te verdha te vezes
200 gr sheqer
1 luge nisheste
1 luge e vogel uthull
250 ml ajkë e ëmbël (hoplla per embelsira)
70 gr sheqer pluhur
2 sheqer vanilje
250 gr Krem djathi (philadephia,abc,maskarpone etj)
400 gr dredhëza (luleshtrydhe)
2 sheqer vanilje

Hapat

1
Ne nje ene perziejme te bardha t e vezes derisa te behet shkume e forte duke shtura

gradualisht sheqerin.

2
Perziejme per 4-5 minuta.

3
Me pas shtojme nishestene dhe uthullen dhe perzijme em luge ngadale.

4
Masen e qesim ne kallep te mbuluar me leter per pjekje dhe pjekim ne 160 grade per 20

minuta.

5
Me pas nje leter per pjekje e pluhurosim me sheqer pluhur dhe qesim mbi peten e pejkur te

rolates dhe mbeshtjellim ne forme roleje derisa te ftohet.

6
Ne nderkohe perzijme ajken e embel derisa te trashet me sheqerin pluhur,pastajs htojme

sheqerin e vaniljes.

7
Shtojme edhe krem djathin dhe perzijme se bashkue derisa te homogjenizohen kremerat.

8
Me pas peten e rolates e shtrijme,largojme letren per pjekje,dhe lyejme me kremin a ajkes se

embel,qesim dredhezat e grira ne copeza te medha,dhe mbeshtjellim ne forme roleje.

9
Pas ftohejs servojme sipas deshires.

Të tjera