Sport

Shqipëri a je gati? Po të vjen Lewandowski!

shpërndaje 0 0

Federata Shqiptare e Futbollit është shumë pranë arritjes së një marrëveshje me homologen e saj polake që Shqipëria dhe Polonia të zhvillojnë një ndeshje miqësore gjatë muajit të ardhshëm.

Lajmi se kombëtarja kuqezi mund të përballet me skuadrën e trajnerit Adam Nawalka u konfirmua edhe nga kryeministri Edi Rama në emisionin Procesi Sportiv në Top Chanell. Mungon ende zyrtarizmi por është thuasje e sigurtë që Shqipëria do të sfidojë Poloninë e Robert Lewandowskit në muajin Nëntor.

Nuk dihet ende data por gjasat janë që kjo ndeshje të zhvillohet në 12 ose 13 Nëntor. Mbetet për tu përcaktuar edhe stadiumi se ku do të luhet sfida. Polonia ashtu si Shqipëria ka siguruar kualifikimin në fazën finale të Europianit francez dhe përballja me këtë përfaqësuese do të jetë një test i mirë për kombëtaren e drejtuar nga Gianni De Biasi në kuadër të përgatitjeve për Euro 2016.

Ajo e Nëntorit pritet të jetë sfida e 12-të mes këtyre dy përfaqësuese me Poloninë që në 11 ndeshjet e mëparshme ka arritur të regjistrojë 7 fitore 3 barazime ndërsa në 1 rast është mundur nga Shqipëria. Sfida e fundit mes këtyre dy kombëtareve ka qenë pikërisht një miqësore e cila është fituar 1-0 nga Polonia në datën 27 Maj të vitit 2008 në Gjermani.

Në radhët e kombëtares polake kuqezinjtë tanë duhet të kenë kujdes padiskutim nga Robert Lewandowski. Sulmuesi i Bayernit është duke përjetuar momentin më të mirë të karrierës së tij madje me golin që realizoi ndaj Republikës së Iralndës pak ditë më parë u shndërrua në një nga dy futbollistët që ka shënuar më shumë përgjatë një fushate eliminatore.

ADRESARI - Platforma e parë dhe e vetme shqiptare në Google Maps 
Navigacioni i të gjitha qyteteve  shqiptare 
#QITJAPIKEN! - SHKARKOJE!
AppStore:  https://itunes.apple.com/al/app/adresari/id998567332?mt=8
PlayStore: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.odalab.adresari
Artikulli i kaluar

Mourinho "spiun" në Ukrainë, shikoni si tallen mediat me të (Foto)

Artikulli i ardhshem

E takon Ballistin në paraburgim, e tregon bisedën me të