Kuzhina

Tortë me petë të gatshme

14:48 | 06 December 2016

Përbërësit

per torte petë të gatshme
KREMI KAFTE:
7 vezë
50 gr sheqer
200 gr çokollatë për zierje
250 gr margarinë
300 gr pluhur per krem pana
300 ml ujë me gaz
150 gr çokollatë

Hapat

1
Perzijme vezet me sheqerin derisa te shkrihet sheqeri.

2
Masen me vezet e qesim mbi ndonje ene te mbushur me uje qe vlone dhe perziejme-ziejme derisa te trashet pak kremi.

3
Ne te shtojme cokollaten e coptuar,perzijme derisa te shkrihet cokollata dhe largojme nga zjarri te ftohet teresisht.

4
Margarinene mbajtur ne temperature ambienti e rrahim derisa te behet nje mase kremoze dhe bashkojme me kremin e ftohur.

5
Perzijme pluhurin e krem panes me ujin me gaz derisa te behet nje shkume e forte.

6
Ne nje tabaka te rrafshet shtrijme nje pete te gatshme per torte,nje shtrese fill te kafte,nje shtrese me krem pane,pastaj pra peta-filli i kafte,-filli i bardhe derisa te hargjohen petet dhe filli.

7
Pastaj dekorojm me cokollate te shkrir(cokollates gjate shkrirejs mund te shtojme 40 gr margarin dhe 2 luge vaj).