Lajme

Anton Quni tregon se cili prokuror mund ta dallojë luftëtarin nga dezertorët

Autori: Gazeta inFokus 17:46 | 16 September 2018

Deputeti Anton Quni, dikur njëri prej udhëheqësve të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ka bërë një krahasim interesant mes luftëtarit të vërtetë dhe prokurorit.

Quni, në kohën kur është ngritur aktakuza për personat që dyshohet se manipuluan me listat e veteranëve, ka theksuar se luftëtari dhe prokurori kanë të përbashkëta shumë gjëra.

Prej tyre, ai ka përmendur se të dy betohen se do ta përmbushin misionin e tyre me dinjitet.

“Luftëtari dhe prokurori e kanë një të përbashkët; që të dy betohen se me dinjitet do të përmbushin misionin. Ata përballen me vështirësi dhe rreziqe. Luftëtari cdo ditë lufte e sheh vdekjen me sy. Jo të gjithë arrijnë ta mbajnë betimin”, ka shkruar Quni.

Ai ka theksuar se vetëm një prokuror që është i gatshëm ta mbaj betimin edhe atëherë kur e sheh vdekjen me sy, mund ta dallojë luftëtarin nga dezertorët. /Gazeta inFokus

Të tjera