Rajoni dhe Bota

Arratiset azilanti shqiptar, kaos në aeroportin e Hamburgut

Autori: Gazeta inFokus 18:57 | 11 November 2017

Një azilkërkues shqiptar ka alarmuar policinë gjermane, pasi është arratisur nga qendra, ku mbahen personat që pritet të dëbohen.

Për shkak të arratisjes së 22-vjeçarit shqiptar janë anuluar tetë fluturime dhe dymbëdhjetë të tjerë janë shtyrë në aeroportin e Hamburgut.

Mediat gjermane raportojnë se nuk dihet si ka arritur të arratiset shqiptari, të cilit i ishte refuzuar azili, ndërsa autoritetet deklarojnë se i riu të jetë ndihmuar nga një 24-vjeçar algjerian.

Vetë ky i fundit ka pranuar se kishte ndihmuar shqiptarin të kalonte mbi gardh.

Ndërkohë, autoritetet gjermane raportojnë se ky nuk është rasti i parë i arratisjes së azilkërkuesve, pasi janë shënuar edhe disa raste të tjera. Policia ka bllokuar aeroportin e Hamburgut dhe vijon kontrollet në të gjithë vendin për kapjen e shqiptarit.

Të tjera