Kuzhina

Biskota me marmelatë portokalli

Autori: Gazeta inFokus 17:36 | 08 December 2017

Përbërësit

150 gr miell
2 lugë marmalate portokalli
140 gr gjalpë
100 gr sheqer
1 vezë
½ lugë vanilje
1 lugë lëvore limoni
kripë

Hapat

1
Ndezëni furrën në temperaturë 180 gradë celsius, enën e pjekjës e lyeni me gjalpë.

2
Miellin e derdhni në një enë, duke ia shtuar kripën, sheqerin, vaniljën, vezën, lëvorën e limonit dhe e përzieni me mikser rreth 10 minuta.

3
Nga glazura filloni të formoni toptha, i rëndisni tek ena e pjekjës dhe i vëni në furrër për pjekje rreth 10-15 minuta ose derşsa të forcohen mirë.

4
Nxeni marmelatën në një tigan, derisa të bëhet e lëngshme dhe e përdorni për ti lyer biskotat.

5
Ju bëftë mirë!

Të tjera