Kuzhina

Buqeta të çokollatës

Autori: Gazeta inFokus 16:53 | 17 January 2018

Përbërësit
2 vezë
1 gote të çajit sheqer
1 gote të çajit qumësht
gjysmë gote vaj vegjetal
1 vanilje
1 Pluhur pjekje
2,5 gota miell
PËRMBI
2 çokollatë të zeza

Hapat
1
Vezët dhe sheqerin i rrahim në një enë të thellë duke ia shtuar qumëshin, vajin vegjetal, vaniljën.

2
Së fundmi ia shtojmë pluhur pjekjën, miellin dhe e përziejmë e gjithë glazurën.

3
Glazurën e derdhim tek kallëpat dhe i vëmë në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius.

4
Pas pjekjës kekat e vogla i largojmë nga kallëpat dhe e shkrimë çokollatën.

5
Kallëpat i lyejmë me çokollatë dhe në të i vendosim kekat e vogla, kallëpat i vendosim në frigorifer për pritje rreth 10 minuta.

Të tjera