Shëndetësi

Cilat janë përfitimet shëndetësore të orizit të purpurt?

14:06 | 10 November 2017 Autori: Infokusi

Përfitimet shëndetësore të orizit të purpurt kanë marrë shumë vëmendje mediave kohëve të fundit, megjithëse ky ushqim me ngjyrë nuk është i ri.

Kinezët e lashtë, me sa duket, nderuan orizin e purpurt ose të zi, aq shumë sa që vetëm perandori lejohej ta hante atë, duke e fituar emrin “oriz i ndaluar”.

Orizi i purpurt është një nga më shumë se 40,000 lloje orizesh. Ndërkohë që vlerat ushqyese ndryshojnë, të gjitha varietetet e orizit janë një burim i mirë i karbohidrateve, nuk kanë pothuajse asnjë yndyrë ose kolesterol dhe janë një burim proteinash gjithashtu.

Oriz i purpurt është rritur kryesisht në Azi dhe ka një ngjyrë të thellë të zezë që kthehet në të purpurt kur të gatuhet dhe ka një shije të thellë, transmeton Indeksonline.

Disa përfitime shëndetësore që i atribuohen orizit të purpurt janë:

Kontribuon pozitivisht për shëndetin e zemrës dhe kolesterolit, ndihmon tretjen dhe ndihmon në shëndetin e plotë të mëlçisë.

Orizi është i pasur me fibra, proteina dhe hekur andaj vetitë e tij janë shumë të shëndetshme për organizmin e njeriut.

Etiketa:

Të tjera