Kuzhina

Ëmbëlsirë me krem karamele

Autori: Gazeta inFokus 19:39 | 21 April 2018

Përbërësit
4 vezë
100 gr sheqer
100 gr gjalpë
70 gr miell
30 gr kakao
¼ Pluhur pjekje
PËR KREM
4 vezë
200 ml Krem
300 ml qumësht të kondensuar

Hapat
1
Së parim tundim vezët me sheqer, më pas e shtojmë gjalpin e zbutur, në fund miellin, pluhurin për pjekje dhe kakaon.

2
Këtë masë e vendosim në tepsi, e pjekim pak derisa sipërfaqja të forcohet, ndërkohë vezët i tundim me qumështin e kondensuar dhe kremin.

3
Këtë masë e shtojmë përmbi kek, i cili duhet ta ketë sipërfaqen pak të pjekur, pastaj vazhdojmë të pjekim së bashku në temperaturë 180 gradë celsius për rreth 30 minuta.

4
Ju bëftë mirë!

Etiketa:

Të tjera