Lajme

Haradinaj: Mali i Zi, ka vullnet për t’i dhënë epilog demarkacionit!

Autori: Gazeta inFokus 18:34 | 14 February 2018

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, pas takimit me homologun e tij malazez Dushko Markoviq, ka konfirmuar se ekziston vullnet nga Mali i zi për gjetjen e një zgjidhje të pranueshme për të dy vendet, për demarkacionin ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi.

Një gjë të tillë Haradinaj, e bëri të ditur në një konferencë për media.

“Ajo që mund të them është se ekziston një vullnet që të gjendjet një zgjidhje nga gjendja në të cilwn jemi, jam me shpresë se do të zgjidhet”, tha Haradinaj pa dhënë detaje të tjera për takimin me Markoviq.

Në anën tjetër Markoviq është shprehur i hapur për bashkëpunimin me shtetin e Kosovës, në çdo aspekt kështu për të ndarë edhe eksperiencat e mira të vendit, në rrugën drejt NATO-s dhe Bashkimit Evropian.

“Është nder që të jem sot në Prishtinë, të kem mundësinë që në emër të Qeverisë së Malit të Zi të konfirmoj fuqimisht miqësinë ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi dhe dedikimin tonë që tash me marrëdhëniet e mira t’i avancojmë në të mirën e qytetarëve të Kosovës dhe të Malit të Zi. Kemi ardhur në një vizitë miqësore, të një fqinji të mirë dhe fqinjësorë, dëshirojmë që në të ardhmen të mbështesim Kosovën në rrugëtimin e saj të integrimeve evropiane dhe euroatlantike.Mali I Zi si anëtarë e NATO-së, dëshiron që të ndajë eksperiencat e veta me ju dhe qeverinë dhe kjo të kontribuojë në zhvillim më të shpejtë të integrimeve evropiane dhe dëshirojmë që me Kosovën të zhvillojmë bashkëpunimin e mirë ekonomik.Kemi biseduar për këtë edhe me kryeministrin Haradinaj dhe bashkëpunëtorët që marrëdhëniet e mira ndërshtetërore dhe fqinjësore të jenë edhe në ekonomi.Të dy vendet meritojnë që qytetarët të jetojnë më mirë”, ka thënë Markoviq

Të tjera