Lajme

Haradinaj paralajmëron vendim të shpejtë për demarkacionin

Autori: Gazeta inFokus 21:41 | 14 February 2018

Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj, pas takimit me homologun e tij malazez Dushko Markoviç, ka bërë të ditur se janë pajtuar që të marrim një vendim të shpejtë dhe cilësor për demarkacionin e kufirit ndërshtetëror.

Një gjë të tillë Haradinaj, e tha përmes një njoftimi në faqen e tij zyrtare në rrjetin shoqëror “Facebook” ku u shpreh se Kosova dhe Mali i Zi janë shembull i fqinjësisë së mirë në rajon.

“Kryeministri Dusko Markovic u zotua që do t’i japë çdo lloj ndihme Kosovës në perspektiven e saj euro-atlantike.
Si politikanë të përgjegjshëm jemi dakorduar që të marrim një vendim të shpejtë dhe cilësor për demarkacionin e kufirit ndërshtetëror”, tha Haradinaj.

Ceremonia e pritjes së kryeministrit të Malit të Zi

Në anën tjetër, kryeministri malazez gjatë një konference për shtyp tha se Mali i Zi dëshiron marrëveshja për demarkacion të zgjidhjet ashtu siç është nënshkruar dhe në këtë plan të vazhdojnë bisedimet për zgjedhje më të mirë.

Ndryshe, Kryeministri i Malit të Zi, Dushko Markoviq, nesër do të zhvillojë takime edhe me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryetarin e Kuvendit, Kadri Veseli.

Kjo vizitë, ishte paralajmëruar të realizohej javën e kaluar, por ishte shtyrë për shkak të kushteve atmosferike.

Pritjet e spektrit politik në Prishtinë nga kjo vizitë, ishin që të kuptohet edhe njëherë pozicioni i Malit të Zi në raport me Demarkacionin e kufirit, duke shpresuar se Podgorica zyrtare do të mund të pajtohej me një deklaratë të përbashkët, në bazë të së cilës, të dy shtetet do të zotoheshin se do ta shqyrtonin edhe njëherë Demarkacionin, nëse gjatë fazës së ardhshme të shënjimit të vijës kufitare, dëshmohet se a janë bërë lëshime apo gabime me marrëveshjen e vitit 2015.

Marrëveshjen e vitit 2015, në Kosovë po e mbështesin shumica e deputetëve të Partisë Demokratike të Kosovës, ata të Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe deputetët nga radhët e partive joserbe. Kurse nuk mbështetet nga deputetët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, ata të Nismës për Kosovën dhe deputetët e Lëvizjes Vetëvendosjes. Përderisa nga Lista Serbe janë deklaruar se Demarkacioni nuk paraqet ndonjë interes të veçantë për komunitetin serb.

Pretendimet e Haradinajt dhe spektrit politik që nuk e mbështesin versionin aktual të Demarkacionit, janë se marrëveshja e vitit 2015, si pasojë i shkakton humbje territoriale Kosovës, prej 8 mijë hektarësh.

Një gjendje e tillë në Kuvend, me pozicionimet për dhe kundër, po e pamundëson arritjen e 80 votave për ratifikimin e kësaj marrëveshjeje, të cilën Komisioni Evropian ia ka vënë kusht Kosovës për procesin e liberalizimit të vizave

Të tjera