Lajme

Haradinaj takohet me Papën

Autori: Gazeta inFokus 10:55 | 23 May 2018

​Kryeministri Ramush Haradinaj dhe një pjesë e delegacionit me të cilin po qëndron në Vatikan, janë pritur sot në audiencë private në Selinë e Shenjtë nga Papa Françesku.

Takimi me Papën ka ndodhur të mërkurën paradite, ndërsa pas disa orësh Kryeministria pritet të shpërndajë fotografitë zyrtare të Haradinajt në takim me Françeskun.

Haradinaj në takim me atin e shenjtë ka qenë i shoqëruar nga zëvendësministri i Jashtëm Anton Berisha.

I kontaktuar nga Gazeta Express, Berisha nuk ka folur konkretisht për këtë takim, por paralajmëroj një ditë të madhe për Kosovën.

“Zyra e Kryeministrit do të bej njoftimin, por ajo çfarë mund të them unë është se sot ishte një ditë e mirë dhe e madhe për Kosovën”, tha ai.

Ndryshe, një ditë më herët Kryeministri Ramush Haradinaj, në Vatikan, është pritur edhe nga sekretari i shtetit, Kardinali Pietro Parolin, nga i cili shefi i ekzekutivit kosovar ka kërkuar njohjen nga selia e shenjtë.

Të tjera