Lajme

Historia e pabesueshme e katër të burgosurve të guximshëm që u arratisen nga kampi famëkeq i vdekjes në Auschwitz

Autori: Gazeta inFokus 08:21 | 14 January 2018

Me motorin e fuqishëm 2.3 litra, Steyr 220 ishte makina më e shpejtë në Auschwitz. Si rezultat, ajo u përdor shpesh nga komandanti i frikësuar i kampit, koloneli i SS, Rudolf Hoess, për ta dërguar atë në Berlin për takime.

Sidoqoftë, siç kujtojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, një të shtunë pasdite në mes të qershorit 1942, makina ishte komanduar nga dikush tjetër.

Bëhej fjalë për katër të burgosur polakë, të cilët jo vetëm i kishin marrë uniformat nga një depo, por edhe e kishin vjedhur makinën.

Secili e dinte shumë mirë se çfarë fati do të vuanin të gjithë nëse tentimi i tyre për të ikur nga Auschwitz do të dështonte.

Njeriu i veshur në uniformën e oficerit ishte Kazimierz Piechowski, 22 vjeç, i cili ishte burgosur në kamp pikërisht dy vjet më parë.

“Ky ishte momenti më dramatik”, kujton Piechowski në një intervistë shumë dekada më vonë.

Duke dyshuar se alarmi do të ngrihej së shpejti, të burgosurit shkuan rrugëve pyjore ndërsa ata shkuan 20 kilometra në jug-lindje drejt qytetit të Wadowicës, ku edhe e braktisën makinën.

Pothuajse mrekullisht, asnjë nga të arratisurit nuk do të rikapeshin, dhe të katërt do t’i mbijetonin edhe luftës.

Piechowski do të jetonte në një moshë madhore prej 98 vjeç dhe vdiq pak para Krishtlindjeve, pas një karriere si inxhinier dhe një pension i gjatë, duke vizituar rreth 60 vende të botës.

Do të ishte joshëse të supozojmë se historia e Piechowski është disi e jashtëzakonshme, ndoshta edhe e pabesueshme.

Sidoqoftë, ai ishte vetëm një nga 196 të burgosurit të cilët arritën të largoheshin me sukses nga kampi, prej të cilëve një shumicë e mbijetoi edhe luftën.

Në total, 928 burra, gra dhe fëmijë u përpoqën të shpëtonin, gjë që do të thotë se pak më shumë se një e pesta e të gjitha përpjekjeve ishin të suksesshme.

Dhe kur e krahason këtë raport me një në një kamp të burgosur të luftës si Colditz, nga ku vetëm 30 njerëz arritën të shpëtonin nga shumë qindra përpjekje, bëhet e qartë se ata që ikën nga Auschwitz ishin shumë jashtëzakonisht të shkathët – dhe me fat.

 

Të tjera