Lajme

Japonia ka mbështetur Kosovën me 350 milionë euro

Autori: Gazeta inFokus 06:20 | 20 March 2018

Ambasadori i Japonisë në Austri përgjegjës për Kosovën, Kiyoshi Koinuma dhe Sekretari i parë i kësaj Ambasade Mitsunori Ogasawara vizitojnë sot Odën Ekonomike të Kosovës ku do të priten nga Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës Safet Gërxhaliu.

Vlen të theksohet se ky takim ka rëndësi të veçantë për faktin që shteti i Japonisë që nga viti 1999 ka mbështetur Kosovën përafersisht me shumën që tejkalon 350 milionë euro dhe atë në shumë sektor të rëndësishme për funksionimin e shtetit të Kosovës.

Po ashtu Ambasadori Kiyoshi Koinuma do të nderohet me një dhuratë modeste nga Oda Ekonomike e Kosovës në shenjë falenderimi për kontributin që shteti i Japonisë ka dhënë në Kosovë.

Të tjera