Kuzhina

Kajsi të mbushura furre

Autori: Gazeta inFokus 19:36 | 21 April 2018

Përbërësit
16 kajsi
8 biskota
45 gr fara pishe
60 gr rrush i thatë
1 vezë
30 gr gjalpë
20 gr sheqer pluhur

Hapat
1
Nxeheni furrën në temperaturë 200 gradë celsius, preni kajsitë përgjysmë, largojani bërthamat dhe vendosni gjysmat në një tavë porcelani.

2
Përzieni biskotat, farat e pishës, rrushin e thatë, vezën dhe gjalpin në një tas të madh.

3
Mbushni kajsitë me këtë masë, i mbuloni me gjysmat e tjerë të kajsive dhe vendosni të pjekën në furrë për 15 mintua, derisa të jenë zbutur.

4
Shërbeni të vakëta, pasi t’u keni hedhur sheqer pluhurin.

5
Ju bëftë mirë!

Të tjera