Kuzhina

Katrorka bore

Autori: Gazeta inFokus 11:10 | 01 February 2018

Përbërësit
1 l qumësht
300 gr sheqer
30 gr zhelatine
5 qese Krem (shllag)
kokos

Hapat
1
Zhelatinen e veme ne 14 luge uje te ftohet te fryhet.

2
Qumeshtin e veme te vloje me sheqerin,largojme nga zjarri dhe dshtojme zhelatinn e fryre dhe perzijme derisa te homogjenizohet masa.

3
Pasi te ftohet teresisht ne po kete mase shtojme pluhurin per pkkrem pana dhe perzijme me mixer derisa te trashet ne shkume te forte.

4
Masen e leme ne ndonje kallep te thelle ne frigorifer pergjate nates te formesohet.

5
Pastaj presim katrorka dhe i kalojme neper kokos dhe servojme sipas deshires
Para servimit secilit katrore i qesim nga nje luge te vogle cokollate te shkrire

Etiketa:

Të tjera