Kuzhina

Katrorka të shpejta me banane

Autori: Gazeta inFokus 17:20 | 22 May 2018

Përbërësit
300 gr biskota
3 puding vanilje
9 luge sheqer
1 l qumësht
200 gr margarin
1 sheqer vanilje
4 luge ajkë e tharte(shmant,pavllake)
4-5 banane
200 ml ajkë e embel(hoplla per embelsira)
50 gr çokollatë

Hapat
1
Nga qumeshti ndajme nje gote,kurse pjesen tjeter e veme te vloje me sheqerin dhe sheqerin e vaniljes.

2
Ne qumeshtin qe vlon shtojme pudingat e tretura dhe perzijme derisa te trashet pudinga.

3
Largojme nga zjarri,shtojme margarinen,perzijme derisa te shkrihet margarina.

4
Pastaj shtojme dhe ajken e tharte dhe perzijme.

5
Ne kremin akoma te vaket shtojme biskotat e coptuara ne pjese jo shume te vogla.

6
Gjysmen e mases e qesim ne kallep te mbuluar me plastfolie.

7
Pastaj radhisim bananet e prera ne copeza ose per se gjati te cilat i sterpikim paraprakisht me leng limoni.

8
Mbulojme me pjesen e mbetur te kremit.

9
Pastaj ngrohim ajken e embel derisa te MOS vloj,shtojme cokollaten dhe perzijme derisa te shkrihet cokollata.

10
Glazuren me ajken edhe cokollaten e qesim persiper embelsires dhe leme te ftohet mire

11
Presim ne katrorka sipas deshires

Etiketa:

Të tjera