Lajme

Macron: Ne jetojmë në kohë zemërimi dhe frike

Autori: Gazeta inFokus 19:13 | 25 April 2018

Presidenti francez Emmanuel Macron i është drejtuar Kongresit amerikan në një sesion të përbashkët të Dhomës së Përfaqësuesve dhe Senatit, ku ai deklaroi se kërcënimet globale paraqesin një sfidë si për SHBA dhe Francë, duke vlerësuar se “jetojmë në kohë zemërimi dhe frike”.

CBS raporton se presidenti i SHBA-së, Donald Trump, para fjalimit të Macron, ka shkruar në Twitter, se “ai mezi pret që ta shohë atë” dhe se ky është “një nder i madh që është i lejuar rrallë”, dhe se “ai do të jetë i shkëlqyeshëm”, duke aluduar në shefin e shtetit francez.

Të tjera