Sport

Marseille-Atletico Madrid, a do t’i sjell fat ngjyra e fanellave skuadrës franceze?

Autori: Gazeta inFokus 16:00 | 16 May 2018

Marseille do të bartë fanellat e bardha në takimin e sontëm kundër Atletico Madridit e cila zhvillohet në stadiumin  ‘Stade de Lyon’, shkruan infokusi.

Kjo përzgjedhje e skuadrës franceze duhet të shqetësojë tifozët e Atletico Madrid.

LEXO EDHE: Kjo është lista e Anglisë për Botërorin në Rusi

Pesë finalet evropiane që klubi i kryeqytetit kanë humbur në historinë e tyre kanë qenë të gjitha kundër ekipeve të veshura me fanella të bardha. Natyrisht, ishin dy finalet e fundit të Ligës së Kampionëve kundër Real Madridit në vitin 2014 dhe 2016.

Megjithëse humbja e tyre e mëparshme në finalen e Kupës Evropiane erdhi gjithashtu kundër Bayern Munich e cila poashtu kishte fanella me ngjyrë të bardhë, në vitin  1974.

Atl. Madrid gjithashtu kanë humbur dy Kupa të Fituesve të Kupës, ngaTottenham në vitin 1963 dhe Dynamo Kyiv në vitin 1986, të cilat kishin po atë ngjyrë në fanellë.

Mbetët të shihet nëse edhe këtë herë ngyra e bardhë e fanellave do të triumfoj në finalen e cila zhvillohet sonte me fillim nga ora 20:45. /infokusi.com

 

Etiketa:

Të tjera