Lajme

Pacolli: Samiti i Sofjes hap rrugët e integrimit të plotë në BE

Autori: Gazeta inFokus 15:08 | 17 May 2018

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Behgjet Pacolli ka shkruar se Samiti i Sofjes po përmbyllët me një deklaratë shumë të rëndësishme e cila hap rrugët e integrimit të plotë të gjitha shteteve të Balkanit përëndimor në BE.

Sipas tij, Samiti i Sofjes për Kosovën është historik dhe shumë i rëndësishëm, sepse për herë të parë, që nga shpallja e pavarësisë, Kosova trajtohet si shtet i barabartë më shtetet tjera të rajonit.

“Jemi në rrugë të mbarë drejt realizimit të vizionit tonë për integrime euro-atlantike”, ka shkruar .

Të tjera