Kuzhina

Patëllxhanë furre me domate

Autori: Gazeta inFokus 17:39 | 08 December 2017

Përbërësit

2 patëllxhanë
16 domate të vogla
6 lugë të gjellës vaj vegjetal
½ lugë Rigon
1 qepë
1 spec i kuq djeges
2 lugë borzilok
kripë
Biber i zi

Hapat

1
Furrën ndezeni në temperaturë 200 gradë celsius, patëllxhanët vendosni në një tavë të madhe, spërkatni me 5 lugë vaj, kripë, biber të zi.

2
Pjekëni në furrë për 20 minuta, derisa të zbuten, ndërkohë fërgoni qepën dhe specin e djegëst në një tigan.

3
Pas fërgimit të tyre ia shtoni domatet për fërgim rreth 1-2 minuta, hidhni kripë dhe biber.

4
Largoni patëllxhanat nga furra, i vendosni në pjatën kryesore ku e plotësoni me domate dhe borzilok.

5
Ju bëftë mirë!

Të tjera