Lajme

Qeriqi: Liderët s’i kanë ma interesat e shtetit e të veteranëve, por të vetat

Autori: Gazeta inFokus 18:50 | 22 January 2018

Xhevdet Qeriqi, kryetar i Këshillit për Mbrojtjen e të drejtave të luftëtarëve te UÇK’s, i ftuar në Ditë Mbas Dite në Rrokum TV, ka thanë se, Gjykata Speciale është e padrejtë për Kosovën.

“Askush s’po merret me masakrat dhe krimet e serbëve në Kosovë”, thekson ai duke shtuar se kjo është  arsyeja pse institucioni që ai përfaqëson  nuk i beson kësaj shoqate. Qeriqi ka shprehe dyshime edhe sa i përket raportit te Dick Marty’t, mbi bazën e se cilës është themelu Gjykata Speciale.

Duke folur për  shfuqizimin e Speciales, Qeriqi konsideron se, faji është të  vetë pushtetarët për kalimin e saj, ndërsa tash se është vonë ,sipas tij me parandalu parandalu një gjë të tillë.
Lidhur me deklaratat e ambasadorit amerikan për Gjykatën Speciale, Qeriqi thotë se, ka respekt për të dhe SHBA’të për ndihmën ndaj Kosovës, por ai shprehet se, edhe ambasadori dhe gjithë të tjerët i dinë se krimet që kanë bërë  serbet në Kosovë. Ai e ka quajt te papranueshme gjuhen e Nasim Haradinajt ndaj ambasadorit Delawie, duke  thane se, nuk i përket një anëtari te organizatës se veteraneve që të shprehet në atë mënyre ndaj një ambasadori të një shteti që i ka dhanë shumë Kosovës.

Të tjera